Vishay/BCcomponents BFC238562242
BFC238562242 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238562242
Brief Description
CAP FILM 0.0024 UF 5 % 2KVDC RAD
Datasheet Download
BFC238562242.pdf
Availability of BFC238562242
QUANTITY
BFC238562242 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238562242
Internal Part NumberEIS-BFC238562242
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,100
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2400pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.197" W (12.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238562242
Related LinksBFC238, BFC238562242 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238562242 Details Description
Related parts for BFC238562242
FERRITE BEAD 240 OHM 0201 datasheet.pdf
POT 500 OHM 1W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MINI LATCH HSG W/KEY datasheet.pdf
IC D-TYPE LATCH DL 3-ST 56BGA datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 36.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
MODULE 900MHZ FREQUENCY HOPPING datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf