Vishay/BCcomponents BFC238562562
BFC238562562 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238562562
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.0056 UF 5 % 2KVDC RAD
Datasheet Download
BFC238562562.pdf
Availability of BFC238562562
QUANTITY
BFC238562562 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238562562
Internal Part NumberEIS-BFC238562562
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package900
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP385
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5600pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.236" W (17.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238562562
Related LinksBFC238, BFC238562562 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238562562 Details Description
Related parts for BFC238562562
Crystal 5.0000MHz 30ppm 20pF 50 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
CAP CER 9.5PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 16.5 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.11 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS SKT datasheet.pdf
POLISHING PAD ONE STEP datasheet.pdf
BRACKET FOR HOUSING IP65 datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 58POS datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
C/A 3MM OFNP 50UM 0M3 MPO 35M datasheet.pdf