Vishay/BCcomponents BFC238562621
BFC238562621 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238562621
Brief Description
CAP FILM 0.00062 UF 5 % 2KVDC RA
Datasheet Download
BFC238562621.pdf
Availability of BFC238562621
QUANTITY
BFC238562621 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238562621
Internal Part NumberEIS-BFC238562621
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,400
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance620pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.158" W (12.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238562621
Related LinksBFC238, BFC238562621 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238562621 Details Description
Related parts for BFC238562621
LED ORANGE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 23POS datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
IC DAC 16-BIT V-OUT 14-QFN datasheet.pdf
IC REG BCK BST INV ADJ/-15V 8DIP datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 100MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC POT DGTL PB 32TP LN LP 10TQFN datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf