Vishay/BCcomponents BFC238563123
BFC238563123 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238563123
Brief Description
CAP FILM 0.012 UF 5 % 2KVDC RAD
Datasheet Download
BFC238563123.pdf
Availability of BFC238563123
QUANTITY
BFC238563123 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238563123
Internal Part NumberEIS-BFC238563123
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package550
SeriesMKP385
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.012µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.335" W (17.50mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238563123
Related LinksBFC238, BFC238563123 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238563123 Details Description
Related parts for BFC238563123
RES SMD 97.6 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
HEATSINK CPU 28MM SQBLK W/O TAPE datasheet.pdf
RES SMD 6.49KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT MULTIPLY CMOS 8-DIP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 20DL POS .100 GOLD datasheet.pdf
RES SMD 2.49KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 590 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf