Vishay/BCcomponents BFC238563392
BFC238563392 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238563392
Brief Description
CAP FILM 0.0039 UF 5 % 2KVDC RAD
Datasheet Download
BFC238563392.pdf
Availability of BFC238563392
QUANTITY
BFC238563392 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238563392
Internal Part NumberEIS-BFC238563392
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package950
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3900pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238563392
Related LinksBFC238, BFC238563392 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238563392 Details Description
Related parts for BFC238563392
FIXED IND 2.7UH 16A 4 MOHM SMD datasheet.pdf
NAIL HARNESS .063DIA 1.25" PKG10 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 110V datasheet.pdf
IC CODEC AUDIO FLEXSOUND 56TQFN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 800MA 557 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 15PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.1UF RADIAL datasheet.pdf