| Internal Part Number | EIS-BFC238563821 | |
| Mfg Application Notes | Soldering Guidelines Appl Note | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Film Capacitors | |
| Series | MKP385 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Capacitance | 820pF | |
| Tolerance | ±5% | |
| Voltage Rating - AC | 700V | |
| Voltage Rating - DC | 2000V (2kV) | |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 110°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.492" L x 0.158" W (12.50mm x 4.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.472" (12.00mm) | |
| Termination | PC Pins | |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) | |