Vishay/BCcomponents BFC238564133
BFC238564133 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238564133
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.013 UF 5 % 2KVDC RAD
Datasheet Download
BFC238564133.pdf
Availability of BFC238564133
QUANTITY
BFC238564133 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238564133
Internal Part NumberEIS-BFC238564133
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP385
PackagingBulk
Capacitance0.013µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.335" W (17.50mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238564133
Related LinksBFC238, BFC238564133 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238564133 Details Description
Related parts for BFC238564133
RELAY GENERAL PURPOSE 4PDT 5A 6V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 160MHZ 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 14POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
LED YELLOW DIFFUSED T/H R/A datasheet.pdf
RES 7.68K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 100POS SKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 12V 3.2A 3DFN datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 120W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125" datasheet.pdf