Vishay/BCcomponents BFC238564432
BFC238564432 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238564432
Brief Description
CAP FILM 0.0043 UF 5 % 2KVDC RAD
Datasheet Download
BFC238564432.pdf
Availability of BFC238564432
QUANTITY
BFC238564432 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238564432
Internal Part NumberEIS-BFC238564432
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,000
SeriesMKP385
PackagingBulk
Capacitance4300pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.197" W (12.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238564432
Related LinksBFC238, BFC238564432 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238564432 Details Description
Related parts for BFC238564432
RES SMD 8.2K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 4.85V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
BLZP 5.08/13/180LR SN BK BX datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 160V 1W DO204AL datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 19POS TIN datasheet.pdf