Vishay/BCcomponents BFC238564512
BFC238564512 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238564512
Brief Description
CAP FILM 0.0051 UF 5 % 2KVDC RAD
Datasheet Download
BFC238564512.pdf
Availability of BFC238564512
QUANTITY
BFC238564512 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238564512
Internal Part NumberEIS-BFC238564512
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,000
SeriesMKP385
PackagingBulk
Capacitance5100pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.236" W (17.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238564512
Related LinksBFC238, BFC238564512 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238564512 Details Description
Related parts for BFC238564512
WIRE WRAP GUN 18-30AWG W/BATTERY datasheet.pdf
IC SECURITY CTRLR 8/16BIT MFC5.8 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 300V 10A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 1.2 OHM 5% 5W 5329 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 27 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
MAIN PLATE EXPANSION KIT datasheet.pdf
CAP TANT POLY 75UF 75V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 0.8MM 40POS SMD GOLD datasheet.pdf