Vishay/BCcomponents BFC238566162
BFC238566162 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238566162
Brief Description
CAP FILM 0.0016 UF 5 % 2KVDC RAD
Datasheet Download
BFC238566162.pdf
Availability of BFC238566162
QUANTITY
BFC238566162 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238566162
Internal Part NumberEIS-BFC238566162
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package950
SeriesMKP385
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1600pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.158" W (12.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238566162
Related LinksBFC238, BFC238566162 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238566162 Details Description
Related parts for BFC238566162
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC CLK DVR PLL 3.3V PROGR 28QSOP datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 4V 10% 2312 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 2.93V SOT23-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
BUZZER 16-28VDC/AC 85-95DB PNL datasheet.pdf
VARISTOR 184V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP8T datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf