Vishay/BCcomponents BFC238568202
BFC238568202 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238568202
Brief Description
CAP FILM 0.002 UF 5 % 2KVDC RAD
Datasheet Download
BFC238568202.pdf
Availability of BFC238568202
QUANTITY
BFC238568202 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238568202
Internal Part NumberEIS-BFC238568202
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,000
SeriesMKP385
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2000pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.197" W (12.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238568202
Related LinksBFC238, BFC238568202 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238568202 Details Description
Related parts for BFC238568202
SWITCH SLIDE SPDT 200MA 5V datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 12POS 1MM SMD datasheet.pdf
LED FULL COLOR POWER 6MM SMD datasheet.pdf
CABLE ASSY MDR 26POS M-F 2.5M datasheet.pdf
FUSE GLASS 400MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
RES 1.58 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 148.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
M12 4W SUS CONN 5M STRAIGHT datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC datasheet.pdf