Vishay/BCcomponents BFC238580112
BFC238580112 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238580112
Brief Description
CAP FILM 0.0011 UF 5 % 2KVDC RAD
Datasheet Download
BFC238580112.pdf
Availability of BFC238580112
QUANTITY
BFC238580112 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238580112
Internal Part NumberEIS-BFC238580112
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,250
SeriesMKP385
PackagingBulk
Capacitance1100pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238580112
Related LinksBFC238, BFC238580112 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238580112 Details Description
Related parts for BFC238580112
IC REG LDO 2.5V 1.5A TO263-5 datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 24V 1.00A STRAP datasheet.pdf
IC FPGA 309 I/O 484CSPBGA datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 10V SOT323 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.3A 5SOT datasheet.pdf
TEST PLUGS datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 15V 75V 5A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf