Vishay/BCcomponents BFC238580222
BFC238580222 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238580222
Brief Description
CAP FILM 0.0022 UF 5 % 2KVDC RAD
Datasheet Download
BFC238580222.pdf
Availability of BFC238580222
QUANTITY
BFC238580222 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238580222
Internal Part NumberEIS-BFC238580222
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,250
SeriesMKP385
PackagingBulk
Capacitance2200pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238580222
Related LinksBFC238, BFC238580222 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238580222 Details Description
Related parts for BFC238580222
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
IC REG QD BCK/LINEAR 28-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100 WW datasheet.pdf
IC TRANSCVR 8BIT N-INV 24SOIC datasheet.pdf
BOARD EVAL MAX7408/7415/418-7425 datasheet.pdf
CONN HEADER BP 240POS 16COL GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 50PPM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT SKT datasheet.pdf