Vishay/BCcomponents BFC238581222
BFC238581222 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238581222
Brief Description
CAP FILM 0.0022 UF 5 % 2KVDC RAD
Datasheet Download
BFC238581222.pdf
Availability of BFC238581222
QUANTITY
BFC238581222 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238581222
Internal Part NumberEIS-BFC238581222
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,250
SeriesMKP385
PackagingBulk
Capacitance2200pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238581222
Related LinksBFC238, BFC238581222 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238581222 Details Description
Related parts for BFC238581222
FIXED IND 220UH 1.16A 390 MOHM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 11MHZ RRO SOT23-6 datasheet.pdf
PATCHBAY 24JACK HD NON-TERMINATE datasheet.pdf
RES SMD 1.82K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 2% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 16COND 28AWG 100' datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V CH 0402 datasheet.pdf
Connector Socket 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf