Vishay/BCcomponents BFC238583112
BFC238583112 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238583112
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.0011 UF 5 % 2KVDC RAD
Datasheet Download
BFC238583112.pdf
Availability of BFC238583112
QUANTITY
BFC238583112 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238583112
Internal Part NumberEIS-BFC238583112
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package950
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP385
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1100pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238583112
Related LinksBFC238, BFC238583112 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238583112 Details Description
Related parts for BFC238583112
CONN HEADER .100 SINGL STR 24POS datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR .7W MONO 8DIP datasheet.pdf
IC DIRECT RAMBUS CLK GEN 24-QSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS .100 PCB GOLD datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
CONN SMD SHD HDR GOLD 32POS datasheet.pdf
SHIELD CONNECTION TERM BLOCK datasheet.pdf
PILOT LIGHT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP10T SOLDER LUG datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS TH RA SKT MIN DIN datasheet.pdf
MICRO 31C P /11 10CR 72" datasheet.pdf