Vishay/BCcomponents BFC238620185
BFC238620185 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238620185
Brief Description
CAP FILM 1.8 UF 10% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC238620185.pdf
Availability of BFC238620185
QUANTITY
BFC238620185 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238620185
Internal Part NumberEIS-BFC238620185
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package42
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP386
Packaging*
Capacitance1.8µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)6 mOhm
Operating Temperature-50°C ~ 85°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsSnubber
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238620185
Related LinksBFC238, BFC238620185 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238620185 Details Description
Related parts for BFC238620185
CONN EDGECARD 20POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 150MHZ 100TQFP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.2A 4WLCSP datasheet.pdf
RES 2.15 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 876 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS INLINE PIN datasheet.pdf