Vishay/BCcomponents BFC238621185
BFC238621185 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238621185
Brief Description
CAP FILM 1.8 UF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC238621185.pdf
Availability of BFC238621185
QUANTITY
BFC238621185 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238621185
Internal Part NumberEIS-BFC238621185
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package42
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP386
Packaging*
Capacitance1.8µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)6 mOhm
Operating Temperature-50°C ~ 85°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsSnubber
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238621185
Related LinksBFC238, BFC238621185 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238621185 Details Description
Related parts for BFC238621185
OPTOISO 2.5KV TRANS 4-MINI-FLAT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
VHDM BP 6 ROW SHLD END 25 COL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 12SKT CRIMP datasheet.pdf
STRIPAX DURO YL INSRT 32-30A datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP4T datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 3W datasheet.pdf