Vishay/BCcomponents BFC238643274
BFC238643274 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238643274
Brief Description
CAP FILM 270 NF 5% 1400VDC RAD
Datasheet Download
BFC238643274.pdf
Availability of BFC238643274
QUANTITY
BFC238643274 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238643274
Internal Part NumberEIS-BFC238643274
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package42
Packaging*
Capacitance0.27µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC1400V (1.4kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)6 mOhm
Operating Temperature-50°C ~ 85°C