Vishay/BCcomponents BFC241601104
BFC241601104 picture photo
Mfg. Part Number
BFC241601104
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 110NF 5% 63VDC RAD
Datasheet Download
BFC241601104.pdf
Availability of BFC241601104
QUANTITY
BFC241601104 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC241601104
Internal Part NumberEIS-BFC241601104
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP416
Packaging*
Capacitance-
Tolerance-
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC241601104
Related LinksBFC241, BFC241601104 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC241601104 Details Description
Related parts for BFC241601104
RES SMD 26.1KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 580MA 480 MOHM datasheet.pdf
RES 360 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 8.16K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf