Vishay/BCcomponents BFC241632404
BFC241632404 picture photo
Mfg. Part Number
BFC241632404
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 240NF 5% 63VDC RAD
Datasheet Download
BFC241632404.pdf
Availability of BFC241632404
QUANTITY
BFC241632404 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC241632404
Internal Part NumberEIS-BFC241632404
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP416
Packaging*
Capacitance-
Tolerance-
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC241632404
Related LinksBFC241, BFC241632404 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC241632404 Details Description
Related parts for BFC241632404
IC 4.35V O-D 10% SOT23-3 datasheet.pdf
INSULATOR CIRCULAR GEN PURP datasheet.pdf
MODULE DDR2 2GB 240-DIMM datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 8-DIP datasheet.pdf
DSUB 9 F datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 5% 1.5W 2512 datasheet.pdf
4.2MM W/W TPA CONN.MALE HSG-20P datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CONN RJ45 PLUG LOCK-IN DEVICE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS CABLE PIN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30A 45V TO-263AB datasheet.pdf