Vishay/BCcomponents BFC241666204
BFC241666204 picture photo
Mfg. Part Number
BFC241666204
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 620NF 5% 63VDC RAD
Datasheet Download
BFC241666204.pdf
Availability of BFC241666204
QUANTITY
BFC241666204 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC241666204
Internal Part NumberEIS-BFC241666204
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP416
Packaging*
Capacitance-
Tolerance-
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC241666204
Related LinksBFC241, BFC241666204 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC241666204 Details Description
Related parts for BFC241666204
RES SMD 3.3M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
RES 12 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC ASYNC BI-DIR FIFO MEM 64-TQFP datasheet.pdf
IC FIFO 65536X18 6NS 80QFP datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 500V C0J RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
IC MCU FLASH datasheet.pdf
SW STRAIGHT LVR SPST-NO 5A 125V datasheet.pdf