Vishay/BCcomponents BFC241701105
BFC241701105 picture photo
Mfg. Part Number
BFC241701105
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1.1UF 5% 160VDC RAD
Datasheet Download
BFC241701105.pdf
Availability of BFC241701105
QUANTITY
BFC241701105 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC241701105
Internal Part NumberEIS-BFC241701105
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP417
Packaging*
Capacitance-
Tolerance-
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC241701105
Related LinksBFC241, BFC241701105 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC241701105 Details Description
Related parts for BFC241701105
SWITCH TOGGLE SPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC DO204AL datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 1KV X7R 2225 datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS .80MM R/A SMD datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 37POS datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK BKWY 06CKT datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 1A 110 MOHM SMD datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf