Vishay/BCcomponents BFC241763604
BFC241763604 picture photo
Mfg. Part Number
BFC241763604
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 360NF 5% 160VDC RAD
Datasheet Download
BFC241763604.pdf
Availability of BFC241763604
QUANTITY
BFC241763604 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC241763604
Internal Part NumberEIS-BFC241763604
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP417
Packaging*
Capacitance-
Tolerance-
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC241763604
Related LinksBFC241, BFC241763604 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC241763604 Details Description
Related parts for BFC241763604
XFRMR LAMINATED 0.5VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC CPLD 512MC 10NS 256BGA datasheet.pdf
76361-15-MODJACK datasheet.pdf
IC REG LDO 0.8V 0.3A 4DSBGA datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
TRANSDCR VLTAGE 0-50VAC AVRG RMS datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES 3.75M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP 8KVP 100PF 20% datasheet.pdf