Vishay/BCcomponents BFC241801804
BFC241801804 picture photo
Mfg. Part Number
BFC241801804
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 180NF 5% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC241801804.pdf
Availability of BFC241801804
QUANTITY
BFC241801804 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC241801804
Internal Part NumberEIS-BFC241801804
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package900
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP418
Packaging*
Capacitance-
Tolerance-
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC241801804
Related LinksBFC241, BFC241801804 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC241801804 Details Description
Related parts for BFC241801804
CAP CER 120PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
BRACKET ADAPTER MOUNTING 1 PAIR datasheet.pdf
RES 9.1K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC FET RF LDMOS 220W H-36260-2 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
KRIMPING DIE (ASP-BB-1QD-E2) datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf