Vishay/BCcomponents BFC241862404
BFC241862404 picture photo
Mfg. Part Number
BFC241862404
Brief Description
CAP FILM 240NF 5% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC241862404.pdf
Availability of BFC241862404
QUANTITY
BFC241862404 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC241862404
Internal Part NumberEIS-BFC241862404
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP418
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC241862404
Related LinksBFC241, BFC241862404 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC241862404 Details Description
Related parts for BFC241862404
BATT NICAD 700MAH W/BUTTON AA datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 2MM TIN 14POS R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
DISPLAY 590NM YLW NUMERIC 0.56" datasheet.pdf
RES 13.5K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 30.000MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS PIN SOLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 27A U8FL datasheet.pdf