Vishay/BCcomponents BFC241862404
BFC241862404 picture photo
Mfg. Part Number
BFC241862404
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 240NF 5% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC241862404.pdf
Availability of BFC241862404
QUANTITY
BFC241862404 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC241862404
Internal Part NumberEIS-BFC241862404
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP418
Packaging*
Capacitance-
Tolerance-
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC241862404
Related LinksBFC241, BFC241862404 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC241862404 Details Description
Related parts for BFC241862404
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 10W STER 48TQFP datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.021DIA GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 200KHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 64POS VERT GOLD datasheet.pdf
RES 162K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CABLE 17POS .100 JUMPER 6 INCH datasheet.pdf