Vishay/BCcomponents BFC241901604
BFC241901604 picture photo
Mfg. Part Number
BFC241901604
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 160NF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC241901604.pdf
Availability of BFC241901604
QUANTITY
BFC241901604 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC241901604
Internal Part NumberEIS-BFC241901604
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP419
Packaging*
Capacitance-
Tolerance-
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC241901604
Related LinksBFC241, BFC241901604 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC241901604 Details Description
Related parts for BFC241901604
IC COMPARATOR GP LV SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
MIDGET FUSE 1KVDC FST 5A SOLAR datasheet.pdf
RES 29.8K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 76POS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
BCH-350VF-20 BK datasheet.pdf
CAP FILM 560PF 2.5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf