Vishay/BCcomponents BFC241908202
BFC241908202 picture photo
Mfg. Part Number
BFC241908202
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 8.2NF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC241908202.pdf
Availability of BFC241908202
QUANTITY
BFC241908202 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC241908202
Internal Part NumberEIS-BFC241908202
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP419
Packaging*
Capacitance-
Tolerance-
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC241908202
Related LinksBFC241, BFC241908202 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC241908202 Details Description
Related parts for BFC241908202
CONN HEADER .100 SINGL STR 15POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN SCKT BACKPLATE FOR LGA1156 datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V 10% BP 1825 datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AS3410 datasheet.pdf
RES SMD 453K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf