Vishay/BCcomponents BFC241912404
BFC241912404 picture photo
Mfg. Part Number
BFC241912404
Brief Description
CAP FILM 0.24UF 2% 400VDC RADIAL
Datasheet Download
BFC241912404.pdf
Availability of BFC241912404
QUANTITY
BFC241912404 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC241912404
Internal Part NumberEIS-BFC241912404
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package650
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series419
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.24µF
Tolerance±2%
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.335" W (17.50mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC241912404
Related LinksBFC241, BFC241912404 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC241912404 Details Description
Related parts for BFC241912404
CAP TANT 330UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
CAP CER 43PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 35A TO-220AB datasheet.pdf
IC BIFIFO 512X36X2 15NS 120-TQFP datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 1' 0.50MM 23POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
GDT 250V 30% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf