Vishay/BCcomponents BFC241942202
BFC241942202 picture photo
Mfg. Part Number
BFC241942202
Brief Description
CAP FILM 2200PF 2% 400VDC RADIAL
Datasheet Download
BFC241942202.pdf
Availability of BFC241942202
QUANTITY
BFC241942202 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC241942202
Internal Part NumberEIS-BFC241942202
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series419
PackagingBulk
Capacitance2200pF
Tolerance±2%
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC241942202
Related LinksBFC241, BFC241942202 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC241942202 Details Description
Related parts for BFC241942202
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO204AC datasheet.pdf
RES SMD 6.19K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
IC SNGL/DUAL PWR SUP CTRLR 8MSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE AB VERT datasheet.pdf
RECT BRIDGE 1PH 1200V ECOPAC1 datasheet.pdf
CONN PIN SIZE #0 CRIMP 200A datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SER 125MSPS 40-QFN datasheet.pdf
60708-1 ANVIL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 NYLON 20MM datasheet.pdf