Vishay/BCcomponents BFC241961504
BFC241961504 picture photo
Mfg. Part Number
BFC241961504
Brief Description
CAP FILM 150NF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC241961504.pdf
Availability of BFC241961504
QUANTITY
BFC241961504 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC241961504
Internal Part NumberEIS-BFC241961504
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP419
Packaging*
Capacitance-
Tolerance-
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC241961504
Related LinksBFC241, BFC241961504 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC241961504 Details Description
Related parts for BFC241961504
CONN HEADER 31POS .100 SGL datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN HEADER LOPRO 24PS VERT GOLD datasheet.pdf
LED 7-SEG 10.9MM CA YLW datasheet.pdf
CAP CER 4.6PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
RES 8.2K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.81K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf