Vishay/BCcomponents BFC246717563
BFC246717563 picture photo
Mfg. Part Number
BFC246717563
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 56NF 5% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC246717563.pdf
Availability of BFC246717563
QUANTITY
BFC246717563 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC246717563
Internal Part NumberEIS-BFC246717563
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT467
Packaging*
Capacitance0.056µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC246717563
Related LinksBFC246, BFC246717563 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC246717563 Details Description
Related parts for BFC246717563
IC REG LDO 5V 3A TO263-3 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 46POS 2MM T/H datasheet.pdf
IC FPGA 612 I/O 11152FBGA datasheet.pdf
ICL 0.5 OHM 25% 30A 29MM datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGE .100 30POS DR LOW P datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 700MA AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 28V 10W datasheet.pdf