Vishay/BCcomponents BFC246719393
BFC246719393 picture photo
Mfg. Part Number
BFC246719393
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 39NF 5% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC246719393.pdf
Availability of BFC246719393
QUANTITY
BFC246719393 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC246719393
Internal Part NumberEIS-BFC246719393
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT467
Packaging*
Capacitance0.039µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC246719393
Related LinksBFC246, BFC246719393 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC246719393 Details Description
Related parts for BFC246719393
RES ARRAY 4 RES 6.8 OHM 1206 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 100W D 56TSSOP datasheet.pdf
RES 140 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 287K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 5W DO214AA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS SKT datasheet.pdf
LENS 6POS 40MM ROUND OD 10.7MM datasheet.pdf
S2C-SMT 3.50/16/90LF 1.5SN BK datasheet.pdf
IC OSC VCXO 496MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT 5A 125V datasheet.pdf
TOOL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS SKT datasheet.pdf