Vishay/BCcomponents BFC246730153
BFC246730153 picture photo
Mfg. Part Number
BFC246730153
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 15NF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC246730153.pdf
Availability of BFC246730153
QUANTITY
BFC246730153 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC246730153
Internal Part NumberEIS-BFC246730153
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT467
Packaging*
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC246730153
Related LinksBFC246, BFC246730153 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC246730153 Details Description
Related parts for BFC246730153
IC MOTOR DRIVER PAR 24SOIC datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 8A DPAK datasheet.pdf
FUSE 80A 690V 1FU/78 AR UC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X20MM BALL 5VDC WIRE datasheet.pdf
I/O CONN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf