Vishay/BCcomponents BFC246730393
BFC246730393 picture photo
Mfg. Part Number
BFC246730393
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 39NF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC246730393.pdf
Availability of BFC246730393
QUANTITY
BFC246730393 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC246730393
Internal Part NumberEIS-BFC246730393
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT467
Packaging*
Capacitance0.039µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC246730393
Related LinksBFC246, BFC246730393 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC246730393 Details Description
Related parts for BFC246730393
KIT, HARDWARE STANDOFF STUD MT datasheet.pdf
BOX ABS 5.62"L X 3.25"W datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.3A SOT223-5 datasheet.pdf
IC FPGA 220 I/O 324FBGA datasheet.pdf
RECEIVER FOR E3C-1 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 128QFP datasheet.pdf
JR POWER TIMER KON TAC datasheet.pdf
CAP CER 6PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 31POS datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf