Vishay/BCcomponents BFC246753124
BFC246753124 picture photo
Mfg. Part Number
BFC246753124
Brief Description
CAP FILM 120NF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC246753124.pdf
Availability of BFC246753124
QUANTITY
BFC246753124 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC246753124
Internal Part NumberEIS-BFC246753124
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,500
Packaging*
Capacitance0.12µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC246753124
Related LinksBFC246, BFC246753124 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC246753124 Details Description
Related parts for BFC246753124
TEST POINT PC COMPACT .063"D YLW datasheet.pdf
CONN HEADER 180POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES 47 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/5V/ADJ 8SOIC datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 28COND 0.100" datasheet.pdf
RES SMD 7.057K OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf