Vishay/BCcomponents BFC246755473
BFC246755473 picture photo
Mfg. Part Number
BFC246755473
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 47NF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC246755473.pdf
Availability of BFC246755473
QUANTITY
BFC246755473 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC246755473
Internal Part NumberEIS-BFC246755473
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT467
Packaging*
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC246755473
Related LinksBFC246, BFC246755473 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC246755473 Details Description
Related parts for BFC246755473
CAP FILM 3900PF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONN RECEPT 4POS 18AWG MTA156 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 24POS 0.156 datasheet.pdf
SW KEY TUBULAR HIGH SECURITY #47 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
FERRITE CHIP BEAD datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
MINI50 RAHDR SMT 24CKT BLK datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf