Vishay/BCcomponents BFC246805685
BFC246805685 picture photo
Mfg. Part Number
BFC246805685
Brief Description
CAP FILM 6.8UF 5% 100VDC RAD
Datasheet Download
BFC246805685.pdf
Availability of BFC246805685
QUANTITY
BFC246805685 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC246805685
Internal Part NumberEIS-BFC246805685
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT468
Packaging*
Capacitance6.8µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC246805685
Related LinksBFC246, BFC246805685 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC246805685 Details Description
Related parts for BFC246805685
FAN AXIAL 172X50.8MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
IC ADC 3.5DIGIT W/LCD 40-DIP datasheet.pdf
RES SMD 174K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FILTER POWR LINE EMI FAST ON 10A datasheet.pdf
CONN BOOT HOODED FOR RJ45 PLUGS datasheet.pdf
CAP CER 22PF 25V S2H 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
WELD CABLE 1/0 AWG 600V ORANGE datasheet.pdf