Vishay/BCcomponents BFC246816274
BFC246816274 picture photo
Mfg. Part Number
BFC246816274
Brief Description
CAP FILM 270NF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC246816274.pdf
Availability of BFC246816274
QUANTITY
BFC246816274 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC246816274
Internal Part NumberEIS-BFC246816274
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT468
Packaging*
Capacitance0.27µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC246816274
Related LinksBFC246, BFC246816274 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC246816274 Details Description
Related parts for BFC246816274
LED 3MM SUP RED 6"LDS REAR PNLMT datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 29POS datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 6.3V 10% 3024 datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 42.2 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf