Vishay/BCcomponents BFC246816565
BFC246816565 picture photo
Mfg. Part Number
BFC246816565
Brief Description
CAP FILM 5.6UF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC246816565.pdf
Availability of BFC246816565
QUANTITY
BFC246816565 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC246816565
Internal Part NumberEIS-BFC246816565
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT468
Packaging*
Capacitance5.6µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC246816565
Related LinksBFC246, BFC246816565 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC246816565 Details Description
Related parts for BFC246816565
CAP FILM 0.033UF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf
REPLACEMENT VALUE SHEET datasheet.pdf
CONN RECEPT 3POS 22AWG MTA156 datasheet.pdf
IC A/D CONV 12BIT SAMPLNG 28SOIC datasheet.pdf
RES SMD 16.5KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
BLOWER 120X32MM 8-32 INSRT 24VDC datasheet.pdf