Vishay/BCcomponents BFC246817395
BFC246817395 picture photo
Mfg. Part Number
BFC246817395
Brief Description
CAP FILM 3.9UF 5% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC246817395.pdf
Availability of BFC246817395
QUANTITY
BFC246817395 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC246817395
Internal Part NumberEIS-BFC246817395
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package400
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT468
Packaging*
Capacitance3.9µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC246817395
Related LinksBFC246, BFC246817395 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC246817395 Details Description
Related parts for BFC246817395
CONN HEADER 10POS .100 VERT TIN datasheet.pdf
RES SMD 0.475 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
RES 13K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 5W datasheet.pdf
RES 562K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf