Vishay/BCcomponents BFC246842683
BFC246842683 picture photo
Mfg. Part Number
BFC246842683
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 68NF 10% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC246842683.pdf
Availability of BFC246842683
QUANTITY
BFC246842683 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC246842683
Internal Part NumberEIS-BFC246842683
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT468
Packaging*
Capacitance0.068µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC246842683
Related LinksBFC246, BFC246842683 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC246842683 Details Description
Related parts for BFC246842683
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.32 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES 154 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 124 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SSR 90A BURST FIRE CONTROL 5V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 3.81MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
IC FLASH 1GBIT 120NS 64FBGA datasheet.pdf
IC SWITCH 32SOIC SPQL1025 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf