Vishay/BCcomponents BFC246860393
BFC246860393 picture photo
Mfg. Part Number
BFC246860393
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 39NF 10% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC246860393.pdf
Availability of BFC246860393
QUANTITY
BFC246860393 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC246860393
Internal Part NumberEIS-BFC246860393
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT468
Packaging*
Capacitance0.039µF
Tolerance-
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC246860393
Related LinksBFC246, BFC246860393 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC246860393 Details Description
Related parts for BFC246860393
RES SMD 6.81K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
PATCHCORD VIDEO MIDSIZE 8' BLK datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 200V 4A DO214AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
8382-2 INSULATION PUNCH datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf