Vishay/BCcomponents BFC246860393
BFC246860393 picture photo
Mfg. Part Number
BFC246860393
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 39NF 10% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC246860393.pdf
Availability of BFC246860393
QUANTITY
BFC246860393 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC246860393
Internal Part NumberEIS-BFC246860393
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT468
Packaging*
Capacitance0.039µF
Tolerance-
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC246860393
Related LinksBFC246, BFC246860393 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC246860393 Details Description
Related parts for BFC246860393
MOSFET N-CH 60V 120A TO263-3 datasheet.pdf
MICRO 31POS PIN 12" datasheet.pdf
CAP CER 68PF 500V SL RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 8"L X 8"W datasheet.pdf
FERRITE CORE PQ 2.45UH N97 datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf