Vishay/BCcomponents BFC246928824
BFC246928824 picture photo
Mfg. Part Number
BFC246928824
Brief Description
CAP FILM 820NF 10% 100VDC RAD
Datasheet Download
BFC246928824.pdf
Availability of BFC246928824
QUANTITY
BFC246928824 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC246928824
Internal Part NumberEIS-BFC246928824
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT469
Packaging*
Capacitance0.82µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC246928824
Related LinksBFC246, BFC246928824 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC246928824 Details Description
Related parts for BFC246928824
IC AMP AUDIO PWR 1.5W AB 18USMD datasheet.pdf
SCREWDRIVER TORX T20 7.48" datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 400MHZ TSOT23-5 datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 31DL POS R/A .100 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 237K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES 357 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
DCDC CONVERTER +/-12VOUT 2W datasheet.pdf