Vishay/BCcomponents BFC246942104
BFC246942104 picture photo
Mfg. Part Number
BFC246942104
Brief Description
CAP FILM 100NF 5% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC246942104.pdf
Availability of BFC246942104
QUANTITY
BFC246942104 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC246942104
Internal Part NumberEIS-BFC246942104
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package3,000
Packaging*
Capacitance0.1µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC246942104
Related LinksBFC246, BFC246942104 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC246942104 Details Description
Related parts for BFC246942104
CAP CER 39PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 2MM R/A GOLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT datasheet.pdf
RES 10.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOD INSERT BLANK BLACK datasheet.pdf
CABLE 4COND 10AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 325MA 920 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf