Vishay/BCcomponents BFC246948124
BFC246948124 picture photo
Mfg. Part Number
BFC246948124
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 120NF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC246948124.pdf
Availability of BFC246948124
QUANTITY
BFC246948124 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC246948124
Internal Part NumberEIS-BFC246948124
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT469
Packaging*
Capacitance0.12µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC246948124
Related LinksBFC246, BFC246948124 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC246948124 Details Description
Related parts for BFC246948124
RES SMD 118K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CABLE TIE HEAVY HS BLACK 14.5" datasheet.pdf
IC BUS BUFF DVR TRI-ST 5TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 340MA 1.44 OHM datasheet.pdf
VHDM BP 6 ROW SHLD END 10 COL datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 19.9VC datasheet.pdf
RES 4.566K OHM 0.6W 0.25% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf