Vishay/BCcomponents BFC246955152
BFC246955152 picture photo
Mfg. Part Number
BFC246955152
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1.5NF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC246955152.pdf
Availability of BFC246955152
QUANTITY
BFC246955152 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC246955152
Internal Part NumberEIS-BFC246955152
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT469
Packaging*
Capacitance1500pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC246955152
Related LinksBFC246, BFC246955152 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC246955152 Details Description
Related parts for BFC246955152
IC MULTIPLEXER QUAD 2-INP 16-DIP datasheet.pdf
IC HEX INVERTER 14SSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 65POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
CAP TANT 0.12UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf