Vishay/BCcomponents BFC246958152
BFC246958152 picture photo
Mfg. Part Number
BFC246958152
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1.5NF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC246958152.pdf
Availability of BFC246958152
QUANTITY
BFC246958152 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC246958152
Internal Part NumberEIS-BFC246958152
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,600
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT469
Packaging*
Capacitance1500pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC246958152
Related LinksBFC246, BFC246958152 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC246958152 Details Description
Related parts for BFC246958152
IC MPU SUPERVISORY CIRCUIT 8-DIP datasheet.pdf
TRANS NPN 25V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
4R SIGNAL REC METRAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
IC DRIVER HALF BRIDGE 8DIP datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 710MA 190 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 36MA 42 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf