Vishay/BCcomponents BFC247051392
BFC247051392 picture photo
Mfg. Part Number
BFC247051392
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 3.9NF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC247051392.pdf
Availability of BFC247051392
QUANTITY
BFC247051392 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC247051392
Internal Part NumberEIS-BFC247051392
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT470
Packaging*
Capacitance3900pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC247051392
Related LinksBFC247, BFC247051392 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC247051392 Details Description
Related parts for BFC247051392
CONV DC/DC 1W 24VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 316K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DURABLE FLEX BELT 1/2X24" A CRS datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 44LQFP datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 30 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CASMA PLUG STR X 2TEMPFLEX141170 datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT PIN datasheet.pdf